Close

Pielęgnacja Owczarków Szkockich Długowłosych

Wiele mitów krąży wokół pielęgnacji długowłosego owczarka szkockiego. Imponująca szata kojarzy się z nieustannym czesaniem. Nie jest to prawdą. Psa o prawidłowym włosie wystarczy wyczesać porządnie – “do skóry” – raz w miesiącu (za wyjątkiem okresu linienia) używając do tego odpowiednich akcesoriów i środków. Więcej uwagi i przeczesania (ok raz w tygodniu), wymagają jedynie miejsca za uszami i pod pachami – tam lubią tworzyć się kołtuny. Przyszły właściciel otrzymuje dokładną instrukcje jak dbać o sierść psa.

Przeczytaj także:

Temperament

Collie to bardzo inteligentne, wrażliwe i aktywne psy a przy tym doskonale dopasowują się do trybu życia właściciela. Jeśli masz ambicje spróbować psich sportów i aktywności na poziomie amatorskim, przeczytaj tą sekcję.

Socjalizacja

Ogromne znaczenie ma socjalizacja młodego psiaka. W hodowli dokładamy wszelkich starań aby nasze psie dziecko zaznajomiło się z wieloma aspektami codziennego życia ale nowy właściciel musi przejąć potem to zadanie.

Zdrowie

Owczarki szkockie nie są chorowitą rasą ale jak w każdej rasie psów, zdarzają się u nich pewne choroby. Bywają, choć rzadko, obciążone dysplazją stawów biodrowych. Więcej o zdrowiu collie przeczytasz w tej sekcji.