Close

Temperament

Collie to bardzo inteligentne, wrażliwe i aktywne psy a przy tym doskonale dopasowują się do trybu życia właściciela. Jeśli masz ambicje spróbować psich sportów i aktywności na poziomie amatorskim (agility, dogfrisbee, rally-o, obedience, dogtrekking, nosework) – collie będzie tu idealnym kompanem.

Jeżeli nie masz żyłki sportowca, a pies ma być tylko domowym towarzyszem, gdy zapewnisz mu swoje zainteresowanie i uwagę  również doskonale odnajdzie się w tej roli. Niezależnie czy będziecie biegać razem po lesie, próbować swoich sił w sportach czy po prostu chodzić na wspólne spacery – pamiętaj, że to pies bardzo towarzyski i zostawiony sam sobie, nawet w największym i najpiękniejszym ogrodzie, popadnie w apatię lub frustrację, po prostu będzie cierpiał. 

Jeśli szukasz psa głównie do roli stróża posiadłości – wybierz inna rasę! Collie to pies rodzinny (odpowiednio wychowany i traktowany dogaduje się świetnie także z małymi dziećmi), który na intruza co najwyżej zaszczeka. Nadaje się na pierwszego psa w domu, gdyż niezależnie od płci – i pies i suka – jest stosunkowo łatwy w wychowaniu i nie potrzebuje tzw „twardej ręki” a jedynie konsekwencji i mądrej miłości.

Owczarki szkockie dobrze dogadują się z innymi zwierzętami w domu. Nasze psy mieszkają razem z kotem Milusiem i żyją w pełnej harmonii.

 

Pies czy suka?

To chyba jedno z częściej zadawanych pytań. Większość osób w pierwszym odruchu myśli o suczce. Może to ogólna opinia, że suczki są łatwiejsze w wychowaniu? (a może wpływ filmu o  Lassie?).  Co do temperamentu – i psy i suki mają tu swoje wady i zalety. Suczki raz/dwa razy do roku przeżywają burzę hormonalną, różnie na to reagują, niektóre tylko przez kilka dni cieczki są “trudne”, inne już miesiąc przed i miesiąc-dwa po niej nie mają chęci do zabawy, nauki czy  bywają nieco uparte lub rozproszone. Psy nie podlegają takim cyklicznym wahaniom – chociaż w okresie dojrzewania, tak ok 1-1,5 roku, wymagają większej uwagi i konsekwencji. Za to gdy przetrwamy ten nieco trudniejszy okres, będziemy pracować z psem i nie zniechęcać się chwilowym regresem, zwykle mamy później miłego, ułożonego i zrównoważonego towarzysza. Oczywiście nie zwalnia to nas z egzekwowania pewnych stałych zasad i z pilnowania naszego pupila. Każdego psa, niezależnie od płci, wychowuje się przez całe jego życie.

Suczki są drobniejsze od psów (ale tez i psy tej rasy nie są olbrzymami- pozorną wielkość robi futro). Samce są bardziej efektowne wizualnie i mniej linieją (ponieważ nie ma wymiany sierści spowodowanej cyklem hormonalnym).

Obie płcie kochają swoich  ludzi, swoje rodziny i dobrze wychowane nie mają skłonności do  wszczynania awantur z innymi osobnikami swojego gatunku.

 

Collie z kotem

Czy collie ma wady? Oczywiście – bo dla jednych to co jest zaletą dla innych może być wadą. Collie to pies wrażliwy, mocno odbierający emocje ludzkiej rodziny. Nie będzie się dobrze czuł w domu, gdzie konflikty rozwiązuje się częstymi awanturami i przysłowiowym “rzucaniem talerzami”. Zimne, oschłe traktowanie tez będzie dla niego bardzo trudne do zniesienia, będzie mocno to przeżywał, może stać się zamknięty w sobie i wycofany. 

Ale jaki pies, niezależnie od rasy, chciałby życ w takich warunkach…?

Przeczytaj także:

Zdrowie

Owczarki szkockie długowłose nie są chorowitą rasa ale jak w każdej rasie psów, zdarzają się u nich pewne choroby. Bywają, choć rzadko, obciążone dysplazją stawów biodrowych. Więcej o zdrowiu przeczytasz w tej sekcji.

Socjalizacja

Ogromne znaczenie ma socjalizacja młodego psiaka. W hodowli dokładamy wszelkich starań aby nasze psie dziecko zaznajomiło się z wieloma aspektami codziennego życia ale nowy właściciel musi przejąć potem to zadanie.

Pielęgnacja

Wiele mitów krąży wokół pielęgnacji długowłosego owczarka szkockiego. Imponująca szata kojarzy się z nieustannym czesaniem. Nie jest to prawdą. Psa o dobrej strukturze sierści wystarczy wyczesać porządnie "do skóry"- raz w miesiącu.