Close

Socjalizacja i wychowanie

Bardzo ważna rzecz u szczeniąt collie! To wrażliwe psy, bardzo emocjonalne, mądre i jednocześnie delikatne psychicznie. Łatwo wyrządzić im traumę , niemiłe doświadczenia długo pamiętają a zaniedbania w okresie socjalizacji mogą okazać się bardzo uciążliwe i ciągnąć się przez większość życia psa.

Dla właścicieli  szczeniąt z naszym przydomkiem zawsze jestem otwarta na wszelkie pytania i pomoc w miarę swoich możliwości. Poniżej jedynie główne zasady oswajania ze światem szczeniaka w pierwszych miesiącach życia.  

Szczeniaka w pierwszym roku życia koniecznie zabieramy w różne miejsca, (jest to istotne zwłaszcza dla psów „ogródkowych”, mieszkających na wsi itp.) nie przemęczamy go i dbamy aby miał z daną sytuacją dobre skojarzenia. Przejażdżki samochodowe – najpierw krótkie trasy, najlepiej u kogoś na kolanach, w fajne miejsca – np.na spacer na łąkę. Bywa, że szczeniaki podczas pierwszych podróży wymiotują w samochodzie- często wynika to ze stresu a nie z choroby lokomocyjnej.

Polecam spacery po mieście, krótkie wypady do centrum, do babci na rodzinny obiad, przejście wzdłuż ruchliwej ulicy ale nigdy wszystko na raz. Dawkujemy nowości  z rozsądkiem i obserwujemy malucha czy ze strachu np. na widok tramwaju, nie jest sparaliżowany.  Z rzeczami, które mocno przerażają oswajamy stopniowo, zaczynamy z takiej odległości z jakiej maluch nie wpada w panikę i stopniowo, za kolejnym razem, zmniejszamy nieco ten dystans sami zachowując przy tym stoicki spokój.

Ważne jest chodzenie po różnych nawierzchniach, nie tylko po trawie, jazda windą, autobusem itp. wszystko po to aby nie okazało się, gdy zabierzemy na urlop np rocznego psa, że nasz cwaniak i chojrak za płotem we własnym ogródku, w nowym otoczeniu nie będzie umiał się w ogóle odnaleźć. Część sklepów pozwala już na wprowadzenie psa- warto to wykorzystać, zwłaszcza jeśli mamy w planach karierę wystawową, gdyż hale sklepowe imitują trochę warunki na halach wystawowych i możemy wstępnie oswajać psiaka z pomieszczeniami innymi niż mieszkanie.

 

Warto aby nasz piesek poznawał inne zrównoważone psy, przyjaznych ludzi. Socjalizacja psów mieszkających w mieście dzieje sie niejako “przy okazji”, na każdym spacerze i prędzej czy później szczeniak oswaja się z odgłosami miasta i przeróżnymi bodźcami. Mieszkańcy wsi i cichych podmiejskich okolic muszą wykazać tu więcej inicjatywy. 

Jeśli jest to pierwszy pies w domu to gorąco polecam zapisanie się do dobrego psiego przedszkola, gdzie nauczą nas jak “rozmawiać z psem” a nasz pies będzie miał okazję pod kontrolą nawiązywać kontakty z innymi przedstawicielami swego gatunku. 

 

Ważne: przyjmując pod swój dach szczeniaka tej rasy nie stajemy się właścicielami gotowej filmowej “Lassie” 😉  To psy bardzo inteligentne ale to od nas zależy czy będą zachwycać otoczenie nie tylko swoją urodą ale tez mądrością i dobrym wychowaniem.

Szczenię opuszcza hodowlę po wstępnych szczepieniach i weterynarze zalecają często nowemu właścicielowi stosowanie kwarantanny – czyli nie wychodzenie ze szczeniakiem na spacery do ukończenia cyklu szczepień. Niestety, jeśli zaczniemy wychodzić na zewnątrz dopiero z 3 miesięcznym szczenięciem, które wcześniej oglądało jedynie cztery ściany mieszkania, to mamy gotowy przepis na problemy. Jak rozwiązać tą sytuację? Sposób jest prosty – bierzemy malca na ręce i zwiedzamy świat. Pokazujemy ulice, samochody, inne psy – na razie bez kontaktu (chyba, że zaprzyjaźnione i w bezpiecznym ogródku). Idealnie byłoby znaleźć miejsce gdzie nie biegają obce psy i wychodzić tam z maluchem w celach fizjologicznych – ponieważ szczenięta wychodzą od nas wstępnie nauczone czystości i załatwiania się poza domem i szkoda tą umiejętność uwsteczniać. Jeśli jednak nie mamy w pobliżu takiego miejsca, trudno, zdrowie ważniejsze – jednak nie zwalnia nas to z pokazywania szczeniakowi życia poza domem w okresie kwarantanny.

Przeczytaj także:

Temperament

Collie to bardzo inteligentne, wrażliwe i aktywne psy a przy tym doskonale dopasowują się do trybu życia właściciela. Jeśli masz ambicje spróbować psich sportów i aktywności na poziomie amatorskim, przeczytaj tą sekcję.

Zdrowie

Owczarki szkockie nie są chorowitą rasa ale jak w każdej rasie psów, zdarzają się u nich pewne choroby. Bywają, choć rzadko, obciążone dysplazją stawów biodrowych. Więcej o zdrowiu rasy przeczytasz w tej sekcji.

Pielęgnacja

Wiele mitów krąży wokół pielęgnacji długowłosego owczarka szkockiego. Imponująca szata kojarzy się z nieustannym czesaniem. Nie jest to prawdą. Psa o wystarczy wyczesać porządnie "do skóry"- raz w miesiącu.