Close

Zdrowie

Odpowiedzialny hodowca wykonuje badania na choroby występujące w rasie i tak dobiera rodziców aby zminimalizować ryzyko urodzenia się chorych szczeniąt. Oczywiście jeżeli takie badania zostały opracowane, bo niestety nie na wszystko wynaleziono jeszcze testy. W związku z częstymi pytaniami o wyjaśnienie tajemniczych “skrótów” przy wynikach zdrowotnych psów- poniżej krótki opis mogących wystąpić w rasie chorób.

CEA – tzw anomalia oczu collie, występująca nie tylko u owczarków szkockich. Choroba może mieć różne nasilenie, wiele (większośc) collie obciążonych tą chorobą żyje całkiem normalnie i nie ma problemów ze wzrokiem a właściciele nie maja pojęcia że ich pies ma CEA. CEA najłatwiej zbadać u 6-8 tyg szczeniąt, później w lekkich przypadkach obraz choroby może zostać zakryty przez pigment i zmian nie widać. Stopień CEA nie zmienia się przez całe życie psa, nie postępuje z wiekiem.

 

PRA – zanik siatkówki, dużo poważniejsza choroba, prowadząca z czasem  w skrajnych przypadkach do ślepoty, na szczęście u collie raczej rzadka.

 

CAT – katarakta

 informacja przy opisie psia dorosłego/szczenięcia CEA, PRA, CAT – free oznacza, iż u psa zostały zbadane oczy (okulistycznie) i nie stwierdzono objawów żadnej z tych chorób. U psów hodowlanych spotkać można się również  z wynikami CEA 1 czy “CEA mild” co oznacza łagodne zmiany nie wpływające na życie psa.

 

HD, ED– oznacza wynik badania rtg w kierunku dysplazji stawów (HD-biodrowych, ED-łokciowych) najbardziej pożądane wyniki to HD-A/A i ED 0/0 

Mutacja genu MDR1 – mutacja ta powoduje, że pewne substancje (leki) przekraczają barierę krew- mózg i mogą prowadzić do ciężkich zaburzeń neurologicznych. Dziedziczy się autosomalnie recesywnie.  Warto znać wynik swojego psa dla jego bezpieczeństwa. Mutacja ta występuje też  u innych ras (owczarek australijski, border collie, sheltie, owczarek niemiecki i inne).

 

Możliwe wyniki: 

– MDR1 +/+  nie obciążony, 

– MDR1 +/- nosiciel, 

– MDR1 -/-  obciążony mutacją 

 

Obciążenie MDR1 to bardziej “cecha” niż choroba. Psy z takim wynikiem żyją całkowicie normalnie, nie są ani bardziej ani mniej chorowite od psów z wynikiem +/+ czy +/- . Należy jednak pamiętać,  że jest lista substancji zakazanych i weterynarz powinien stosować ich zamienniki. Większość weterynarzy z założenia nie stosuje u owczarków szkockich i ich mieszańców pewnych leków (zwłaszcza pochodnych iwermektyny) niezależnie od tego jaki mają wynik MDR1. 

DM – mielopatiia zwyrodnieniowa – powoli postępujące schorzenie układu nerwowego u starszych psów w którym dochodzi do degeneracji nerwów, a w efekcie do zaniku mięśni, zaburzeń chodzenia i paraliżu u psów. Początkowo daje objawy podobne do schorzeń ortopedycznych. Występuje u wielu ras, zdarza się również u Collie.

Wyniki:

–  DM N/N (lub DM +/+) – zdrowy,

–  DM N/DM (lub DM +/-) – nosiciel,

–  DM DM/DM (lub DM -/-) -obciążony.

Wynik DM to jeden z czynników wywołujących chorobę. Wynik -/- nie przesądza o zachorowaniu psa jednak zwiększa istotnie to prawdopodobieństwo.

 

Testy na choroby oczu, CEA wynik:

–  (+/+) oznacza psa zdrowego,

–  (+/-) nosiciela,

–  (-/-) chorego.

 

PRArcd2- wynik:

–  (+/+) oznacza psa zdrowego,

–  (+/-) nosiciela,

–  (-/-) chorego.

Jest to jednak tylko test na jeden rodzaj PRA, która ujawnia się w wieku do 1 roku życia psa, dlatego test nie może zastąpić badań klinicznych oczu.

Przeczytaj także:

Temperament

Collie to bardzo inteligentne, wrażliwe i aktywne psy a przy tym doskonale dopasowują się do trybu życia właściciela. Jeśli masz ambicje spróbować psich sportów i aktywności na poziomie amatorskim, przeczytaj tą sekcję.

Socjalizacja

Ogromne znaczenie ma socjalizacja młodego psiaka. W hodowli dokładamy wszelkich starań aby nasze psie dziecko zaznajomiło się z wieloma aspektami codziennego życia ale nowy właściciel musi przejąć potem to zadanie.

Pielęgnacja

Wiele mitów krąży wokół pielęgnacji długowłosego owczarka szkockiego. Imponująca szata kojarzy się z nieustannym czesaniem. Nie jest to prawdą. Psa o wystarczy wyczesać porządnie "do skóry"- raz w miesiącu.